top of page

Vegetal Sex: Philosophy of Plants // Stella Sandford

Bloomsbury, 2022, 256 sayfa


#felsefe #bitkiler #cinsiyet


Bitkiler üzerine çıkan zengin literatürün henüz değinmediği bir konuyu ele alıyor Vegetal Sex

Bitkilerde cinsiyet ne anlama gelir, bu bilgide saklı felsefe nedir?


Son dönem çıkan araştırmaların da gösterdiği gibi, hayvan-merkezci bir bakışla bitkilere has olanı görmek imkânsız.  Bu zengin literatür bize bitkilere has olan zamansallık ve inceliği anlatmakla kalmıyor, bitkilerarası ilişkilerin bireyci olmayan bir birlikte-yaşama pratiği konusunda bize ne gibi modeller sunabileceğini de gösteriyor. 


Vegetal Sex ise farklı olarak bitkiler üzerine yeni bir felsefe ortaya koyuyor, çıkış sorusu ise cinsiyetlendirilmiş bitki ne anlama gelir? Hayvanlar, mantarlar, insanlar ve ağaçlar için dişi ve erkek ayrımları aynı şeyi mi ifade eder?  Hayvanbilimlerinden devşirilen cinsiyetler bitkilerin benzersiz yaşam döngülerini anlamamız için yeterli midir? Bu kitap Aristoteles'ten günümüze bitki cinsiyetlerindeki önemli uğrakları detaylı bir şekilde analiz ediyor.


Daha fazla bilgi için: https://www.academic.bloomsburyrights.com/product-page/vegetal-sex

atlas_logo_edited.png

Bizi sosyal medyada takip edin.

  • Twitter
  • LinkedIn
  • YouTube
  • Instagram

Copyright 2022 [Zoa Web Design] 

atlas

(ﺍﻃﻠﺲ) i. (Ar. aṭles) İpekten sık dokunmuş, yüzü parlak, daima düz renkli, üstünde motif bulunmayan, sertçe, tüysüz, makbul bir kumaş çeşidi: Atlas-ı zer-beft giysem bir siyeh çuldur bana (Zâtî). Sırtında görüp gayrilerin atlas u dîbâ / Gam çekme kim sırtımda benim köhne abâ var (Rûhî-i Bağdâdî’den). Yârin giydiği atlasın hası / Silindi gönlünün kalmadı pası (Karacaoğlan).

bottom of page