top of page

The Stuff of Life // Timothy Morton

2023, Bloomsbury, 192 sayfa


#şeyler #anlatı #felsefe


"Her gün kullanılan eski bir çaydanlık geçmişime dair kaydettiklerimden daha fazlasını anlatabilir bana."

Sylvia Townsend Warner


Kısmen anı, kısmen de hayatın anlamına dair felsefi bir keşif olan Morton'ın bu kitabı, gerçekliğimizi, kim olduğumuzu ve olabileceğimizi şekillendiren şeyler, nesneler ve binalar hakkında düşünmeye bir çağrı.


Bir hayatın hikâyesini ve bulunduğumuz yere nasıl geldiğimizi anlatmanın birçok yolu var. Timothy Morton, The Stuff of Life'ta bunun için nesneleri seçiyor. Bu nesneler kelimenin en zengin anlamıyla "şey"ler. Onlar, kendi başlarına bir varlığa ve güce sahip olan, insan olmayan varlıklar. 


Morton, Battersea Elektrik Santrali'nden bir paket antidepresana ve bir kovboy kıyafetine kadar, "şeylerin" neden önemli olduklarını ve bu şeylerin yaşamlarının neden bu kadar güçlü  bir etkiye sahip olduğunu araştırıyor. 


Daha fazla bilgi için tıklayın.

atlas_logo_edited.png

Bizi sosyal medyada takip edin.

  • Twitter
  • LinkedIn
  • YouTube
  • Instagram

Copyright 2022 [Zoa Web Design] 

atlas

(ﺍﻃﻠﺲ) i. (Ar. aṭles) İpekten sık dokunmuş, yüzü parlak, daima düz renkli, üstünde motif bulunmayan, sertçe, tüysüz, makbul bir kumaş çeşidi: Atlas-ı zer-beft giysem bir siyeh çuldur bana (Zâtî). Sırtında görüp gayrilerin atlas u dîbâ / Gam çekme kim sırtımda benim köhne abâ var (Rûhî-i Bağdâdî’den). Yârin giydiği atlasın hası / Silindi gönlünün kalmadı pası (Karacaoğlan).

bottom of page