top of page

Speak Not: Empire, Identity and the The Politics

2021, 264 sayfa, Bloomsbury


#siyaset #azınlıklar #küreselleşme #dilinpolitikası


A New Yorker Best Book of 2022
A Globe & Mail Book of the Year


"A stimulating work on the politics of language." LA Review of BooksKüreselleşmeyle yok olan diller üzerine.


Kendi ülkesi Galler'den Hawaii'ye, Amerika'nın yerli halklarından Güney Çin ve Hong Kong'a kadar azınlık dillerini koruma savaşının ön cephelerinden bildiriyor yazar. Yeni nesillerin dilsel miraslarından mahrum kalmamaları için Galler dilinin yeniden canlandırılmasını bir örnek olarak inceliyor, yerli dillerin kaybının sömürgecilik ve küreselleşmenin doğrudan sonucu olduğunu özetliyor ve teknolojinin dilsel yok oluşu önleme mücadelesine nasıl hem engel hem de yardımcı olduğunu gösteriyor. 


Okuyucuları ilgi çekici karakterlerle tanıştıran ve yerli toplulukların dilleri için nasıl mücadele ettiklerini inceleyen Griffiths, nihayetinde dillerin nasıl ayakta kaldığını, kalmadığında neler olduğunu ve yerli dillerin nasıl korunabileceğini ve uçurumun kenarından nasıl dönülebileceğini araştırıyor.


Daha fazla bilgi için tıklayın.

atlas_logo_edited.png

Bizi sosyal medyada takip edin.

  • Twitter
  • LinkedIn
  • YouTube
  • Instagram

Copyright 2022 [Zoa Web Design] 

atlas

(ﺍﻃﻠﺲ) i. (Ar. aṭles) İpekten sık dokunmuş, yüzü parlak, daima düz renkli, üstünde motif bulunmayan, sertçe, tüysüz, makbul bir kumaş çeşidi: Atlas-ı zer-beft giysem bir siyeh çuldur bana (Zâtî). Sırtında görüp gayrilerin atlas u dîbâ / Gam çekme kim sırtımda benim köhne abâ var (Rûhî-i Bağdâdî’den). Yârin giydiği atlasın hası / Silindi gönlünün kalmadı pası (Karacaoğlan).

bottom of page