top of page

Perfect: Feeling Judged on Social Media // Rosalind Gill

Polity,  2023, 256 sayfa


#sosyalmedya  #güzellikendüstrisi #dijitalleşme


Sosyal medyanın gençler üzerindeki etkisini mükkemmel görünme baskısı üzerinden ele alan özgün bir çalışmaGünümüzde gençlerin dünyası kadın bedeni imgeleri ve sosyal medyadaki "mükemmellik" imgeleriyle dolu. Çoğu gerçek olmayan bu görüntüler ise asla yeterince iyi olamama duygusunun yaygınlaşmasına katkıda bulunuyor.


Rosalind Gill, Perfect'te gençlerin sosyal medyadaki yaşamlarına dair zengin ve ilgi çekici bir analiz ortaya koyuyor. Gençleri ya sosyal medyanın pasif kurbanları ya da bilgili dijital yerliler olarak gören kutuplaşmış bakış açılarını eleştiren Gill, gençlerin sosyal medya ile paradoksal ve ikircikli ilişkisini ele alıyor. Kitap, beğeni ve takipçi kazanmanın verdiği hazzı ortaya koyarken, aynı zamanda paylaşımlardan ve daha geniş bir "nefret edenler" kültüründen kaynaklanan kaygıyı da gözler önüne seriyor. Daha da önemlisi, kitap gençlerin "mükemmel" görüntüyü paylaşma konusunda hissettikleri büyük baskıyı ve bu tür görüntüleri yerinden etme konusundaki inceliklerini de ortaya koyuyor. Gill'in gösterdiği gibi, gençler kendi mükemmellik versiyonlarını yaratmaya çabalıyor.


Genç kadınların kendi ifadelerine ve hikâyelerine dayanan bu çalışma genç kadınların sosyal medyada hissettikleri en önemli üç deneyimi ortaya koyuyor: her zaman izleniyor olma hissi; bir şeyleri yanlış yapma korkusu ve "mükemmel" olma idealine uygun yaşama baskısı.


atlas_logo_edited.png

Bizi sosyal medyada takip edin.

  • Twitter
  • LinkedIn
  • YouTube
  • Instagram

Copyright 2022 [Zoa Web Design] 

atlas

(ﺍﻃﻠﺲ) i. (Ar. aṭles) İpekten sık dokunmuş, yüzü parlak, daima düz renkli, üstünde motif bulunmayan, sertçe, tüysüz, makbul bir kumaş çeşidi: Atlas-ı zer-beft giysem bir siyeh çuldur bana (Zâtî). Sırtında görüp gayrilerin atlas u dîbâ / Gam çekme kim sırtımda benim köhne abâ var (Rûhî-i Bağdâdî’den). Yârin giydiği atlasın hası / Silindi gönlünün kalmadı pası (Karacaoğlan).

bottom of page