top of page

The Gutenberg Parenthesis: The Age of Print and Its Lessons for the Age of the Internet // Jeff Jarvis

288 sayfa, Bloomsbury, 2023


#dijitalleşme #internet #gutenberg #iletişim


Jeff Jarvis, Gutenberg Çağı'ndan çıkışımızı anlamamıza yardımcı olmak için bu çağa geçişimizi inceliyor. Buna matbaanın tarihi, icadı ve yayılması; roman, deneme ve gazete gibi matbaayla gelen yenilikler; bürokrasi, sansür ve ulusların büyümesine yol açan matbaanın etkisi de dahil.


Baskıya olan bağlılığımızın büyüleyici, derin ve zorlu tarihinden ne öğrenebiliriz? Kitle iletişim araçlarının ortaya çıkışından önceki zamanlara, sohbet üzerine kurulu bir topluma dönüyor ve bu sohbeti kendimizle nasıl yapacağımızı yeniden öğreniyor olabilir miyiz? The Gutenberg Parenthesis, baskının çağını büyük ölçekte inceliyor ve okuyucuları, geleceğimizin internetini ve toplumunu tasarlarken bundan çıkaracakları dersleri anlamaya davet ediyor.


Daha fazla bilgi için tıklayın.

atlas_logo_edited.png

Bizi sosyal medyada takip edin.

  • Twitter
  • LinkedIn
  • YouTube
  • Instagram

Copyright 2022 [Zoa Web Design] 

atlas

(ﺍﻃﻠﺲ) i. (Ar. aṭles) İpekten sık dokunmuş, yüzü parlak, daima düz renkli, üstünde motif bulunmayan, sertçe, tüysüz, makbul bir kumaş çeşidi: Atlas-ı zer-beft giysem bir siyeh çuldur bana (Zâtî). Sırtında görüp gayrilerin atlas u dîbâ / Gam çekme kim sırtımda benim köhne abâ var (Rûhî-i Bağdâdî’den). Yârin giydiği atlasın hası / Silindi gönlünün kalmadı pası (Karacaoğlan).

bottom of page