top of page

Freedom for Sale: The body between choice and market // Valentina Pazé

Ocak 2023, Bollati, 192 sayfa

Özgün başlık: Libertà in vendita. Il corpo fra scelta e mercato


#bedenpolitikaları #özgürlük


Kişinin kendi kendisini sömürmesine dayalı günümüz kapitalizminin çelişkili biçimlerini, tercih ile piyasa arasında konumlandırılmış beden (özellikle de kadın bedeni) üzerinden anlatan kışkırtıcı bir çalışma.


Kendini satma özgürlüğünden (zorunluluktan ya da tercihen yapılan seks işçiliği) kendini bağışlama özgürlüğüne (taşıyıcı annelik), ölme özgürlüğünden (intihar bombacısı) razı olma özgürlüğüne (burka giymek)... Piyasaya ve tüketiciliğe teslim olmuş özgürlüğümüz modern geleneğin temel özelliklerini kaybetmiş durumda. Bir tek toplumsal dayanışmanın sağladığı bağlar "özgür olmaya" dair yeni bir kavrayış sunabilir.


Feminist filozof Valentina Pazé bu yeni çalışmasında özgürlüğün tarihine ve bugün aldığı hale dair özgün bir düşünce ortaya atıyor, güncel politik tartışmaları önyargısız, eleştirel bir süzgeçten geçiriyor.

atlas_logo_edited.png

Bizi sosyal medyada takip edin.

  • Twitter
  • LinkedIn
  • YouTube
  • Instagram

Copyright 2022 [Zoa Web Design] 

atlas

(ﺍﻃﻠﺲ) i. (Ar. aṭles) İpekten sık dokunmuş, yüzü parlak, daima düz renkli, üstünde motif bulunmayan, sertçe, tüysüz, makbul bir kumaş çeşidi: Atlas-ı zer-beft giysem bir siyeh çuldur bana (Zâtî). Sırtında görüp gayrilerin atlas u dîbâ / Gam çekme kim sırtımda benim köhne abâ var (Rûhî-i Bağdâdî’den). Yârin giydiği atlasın hası / Silindi gönlünün kalmadı pası (Karacaoğlan).

bottom of page