top of page

Everyday Data Cultures // Jean Burgess, Kath Albury, Anthony McCosker, Rowan Wilken

Haziran 2022, Polity, 160 sayfa


#yapayzekâ #veri #dijitalkültür #iletişimEveryday Data Cultures, dijital medya ve iletişim alanındaki öğrenciler ve araştırmacıların yanı sıra veri ve yapay zekânın toplumdaki rolüyle ilgilenen herkesin faydalanabileceği bir çalışma.


Yapay zekâ devrimi, hayatımızın her alanından veri toplayarak ve bizi benzeri görülmemiş bir gözetim ve kontrole tabi tutarak güçlü ve durdurulamaz görünse de en gelişmiş "akıllı" teknolojiler bile teknoloji şirketlerinin ya da onları eleştirenlerin inanmamızı istediği kadar güçlü değil.


Esnek çalışanların mücadelelerinden seks oyuncaklarıyla sağlık takibine ve TikToker'ların algoritmayı manipüle etmesine kadar, bu kitap sıradan insanların toplumun verileştirilmesini nasıl müzakere ettiklerini gösteriyor. Kitap, veri ve otomasyonun gündelik hayattaki karşılıklarını anlamak için yeni bir teorik çerçeve oluşturuyor ve veri güdümlü makinelerle birlikte yaşamayı öğrenirken paylaştığımız etik sorumluluklar konusunda bir rehber sunuyor."This is a great book. The bottom up, everyday approach to the datafication of culture and society that it takes is much needed. Its diverse examples powerfully illuminate the myriad ways in which everyday life is increasingly cut through by data."
Helen Kennedy, University of Sheffield


"There is no better or more comprehensive look at what datafication means and at its consequences than Everyday Data Cultures. The book's masterful critical analysis provides not only an understanding of datafication but alternatives to the commercialization of data and options to reclaim it as a public good."
Steve Jones, University of Illinois Chicago

atlas_logo_edited.png

Bizi sosyal medyada takip edin.

  • Twitter
  • LinkedIn
  • YouTube
  • Instagram

Copyright 2022 [Zoa Web Design] 

atlas

(ﺍﻃﻠﺲ) i. (Ar. aṭles) İpekten sık dokunmuş, yüzü parlak, daima düz renkli, üstünde motif bulunmayan, sertçe, tüysüz, makbul bir kumaş çeşidi: Atlas-ı zer-beft giysem bir siyeh çuldur bana (Zâtî). Sırtında görüp gayrilerin atlas u dîbâ / Gam çekme kim sırtımda benim köhne abâ var (Rûhî-i Bağdâdî’den). Yârin giydiği atlasın hası / Silindi gönlünün kalmadı pası (Karacaoğlan).

bottom of page