top of page

Digital Timescapes: Technology, Temporality and Society // Rob Kitchin

2023, Polity, 232 sayfa


#zamansallık #hızlanma #dijitalleşme


Dijital dünyadaki yeni zaman rejimimiz için temel bir rehber niteliğinde.


Dijital teknolojiler bireylerin, hanelerin ve kuruluşların zamansallıkları üzerinde derin bir etkiye sahip. Artık her an ve her yerden çok sayıda bilgiye anında ulaşabilmeyi, bir düğmeye tıklayarak ürün satın alabilmeyi ve birkaç saat içinde teslim edilmesini bekliyoruz.


Digital Timescapes, zamanın üretiminin ve zaman deneyiminin dijital öncesi dönemden niteliksel olarak farklı olduğu bir çağa geçiş yaptığımızı ortaya koyuyor. Rob Kitchin, dijital teknolojilerin çok çeşitli tezahürlerle gündelik zamansallıkları nasıl yeniden yapılandırdığının haritasını çıkarıyor. Kitap dikkati gündelik pratiklerin zamansallıklarına çeviriyor: tarih ve hafıza; siyaset ve politika; yönetim ve yönetimsellik; hareketlilik ve lojistik; planlama ve kalkınma; iş ve emek. 


Medya Çalışmaları, Bilim ve Teknoloji Çalışmaları, Sosyoloji, Antropoloji, Beşeri Coğrafya, Tarih ve Hafıza Çalışmaları öğrencileri ve akademisyenlerinin yanı sıra dijital teknolojilerin toplumu nasıl dönüştürdüğüyle ilgilenenlerin de ilgisini çekecek bir çalışma.


"Zaman, teknoloji ve iktidar arasındaki amansız ilişkiye dair içgörülerle dolu zengin bir kitap. Kitchin, dijital kültürde zamanın eşitsizliğinin haritasını çıkarırken, aynı zamanda zaman çalışmalarına hâkim olmaya devam eden zaman türlerinin adaletsizliğini ortaya koyuyor ve olası bir çıkış yolu öneriyor."

Sarah Sharma, University of Toronto


"Zaman-teknoloji bağını bugünden yeniden düşünen, çok ihtiyaç duyulan bir kitap. Rob Kitchin, beşeri coğrafyayı temel alan etkili ve erişilebilir bir zaman teorisi sunuyor. Çok uzun zamandır beklediğimiz bir çalışma."
Anne Kaun, Professor in Media and Communication Studies, Department for Media and Communication Studies, School of Culture and Education

atlas_logo_edited.png

Bizi sosyal medyada takip edin.

  • Twitter
  • LinkedIn
  • YouTube
  • Instagram

Copyright 2022 [Zoa Web Design] 

atlas

(ﺍﻃﻠﺲ) i. (Ar. aṭles) İpekten sık dokunmuş, yüzü parlak, daima düz renkli, üstünde motif bulunmayan, sertçe, tüysüz, makbul bir kumaş çeşidi: Atlas-ı zer-beft giysem bir siyeh çuldur bana (Zâtî). Sırtında görüp gayrilerin atlas u dîbâ / Gam çekme kim sırtımda benim köhne abâ var (Rûhî-i Bağdâdî’den). Yârin giydiği atlasın hası / Silindi gönlünün kalmadı pası (Karacaoğlan).

bottom of page