top of page

Critical Humanism: A Manifesto for the 21st Century // Ken Plummer

2021, Polity, 224 sayfa


#eleştirelhümanizm #posthümaniz 


Sakatlanmış bir dünyada yaşıyoruz, pek çok eleştirmen insanlığın sonuna geldiğimizi öne sürüyor. Dünyaca ünlü sosyolog Ken Plummer bu  kitabında bu tür iddiaların erken olabileceğini, bunun yerine ihtiyacımız olan şeyin yeni ve dönüştürücü bir insanlık anlayışı olduğunu öne sürüyor ve yirmi birinci yüzyıl için eleştirel bir hümanizm önerisi geliştiriyor. 


Plummer'a göre şimdi ihtiyaç duyulan şey, açık ve çoğulcu bir insanlığın taze ve kapsamlı bir tahayyülüdür. Yazar insan olmanın ne anlama geldiğine dair eski ve genellikle bölücü fikirlere karşı eleştirel bir duruş sergilemenin, çoklu evrende yaşamın zengin çeşitliliğini daha iyi kavrayarak onunla yeniden bağlantı kurmanın önemine işaret ediyor.
"[R]efreshing: [Plummer’s] vision of critical humanism is aspirational and ambitious, yet it strives to sustain humility based on historical experiences."
Social Forces


"This book is an extraordinarily brave and enormously comprehensive attempt to re-energize an interest in the battered concept of humanism, fully realizing its author’s intention to provide 'a vision of something better'."

Laurie Taylor, University of York, and presenter of Thinking Allowed, BBC Radio Four


"Plummer engages with an extraordinary range of different literatures and a lifetime of reflection to consider what it will take to be truly human in the twenty-first century. We should grapple seriously with his impassioned and challenging arguments."
Rob Stones, Western Sydney University


"Ken Plummer’s mission has been to expand the range and depth of decencies; here he seeks larger principles on which to ground mutual regard. This is a fundamental study – rooted in conscience, sociological learning and intimate generosity. Critical Humanism stirs the mind."
Harvey Molotch, New York University, and University of California, Santa Barbara

atlas_logo_edited.png

Bizi sosyal medyada takip edin.

  • Twitter
  • LinkedIn
  • YouTube
  • Instagram

Copyright 2022 [Zoa Web Design] 

atlas

(ﺍﻃﻠﺲ) i. (Ar. aṭles) İpekten sık dokunmuş, yüzü parlak, daima düz renkli, üstünde motif bulunmayan, sertçe, tüysüz, makbul bir kumaş çeşidi: Atlas-ı zer-beft giysem bir siyeh çuldur bana (Zâtî). Sırtında görüp gayrilerin atlas u dîbâ / Gam çekme kim sırtımda benim köhne abâ var (Rûhî-i Bağdâdî’den). Yârin giydiği atlasın hası / Silindi gönlünün kalmadı pası (Karacaoğlan).

bottom of page