top of page

Age of the City: Why our Future will be Won or Lost Together // Ian Goldin, Tom Lee-Devlin

Haziran 2023, 256 sayfa, Bloomsbury


#tarih #politika #şehir #sürdürebilirlik


Ian Goldin, Tom Lee-Devlin, şehirlerin neden bir yol ayrımında olduğunu ve kaderlerimizi dengede tuttuğunu göstermek için tarihin derslerini bugün dünyamızın karşı karşıya olduğu zorlukların derin bir anlayışıyla birleştiriyor.


Şimdi, ilk kez insanlığın yarısından fazlası şehirlerde yaşıyor ve bu oran artmaya devam ediyor. Gelişmekte olan dünyada şehirler daha önce hiç görülmemiş bir hızla büyüyor. Bu kitapta Profesör Goldin ve Tom Lee-Devlin, toplumlarımızı daha adil, daha uyumlu ve sürdürülebilir kılmanın neden şehirlerimizden başlaması gerektiğini gösteriyor. Küreselleşme ve teknolojik değişim, zenginliği az sayıda gelişen metropolde yoğunlaştırarak birçok küçük şehir ve kasabayı geride bıraktı ve popülist kızgınlığı besledi. Yine de Londra ya da San Francisco gibi görünüşte gelişen şehirlerde bile varlıklılar ve yoksunlar arasındaki uçurum genişlemeye devam ediyor ve çevrimiçi dünyalara çekilmemiz sosyal dokumuzu yıpratıyor. Bu arada, salgın hastalıklar ve iklim değişikliği, giderek kentselleşen dünyamız için varoluşsal tehditler oluşturuyor."Ian Goldin ve Tom Lee-Devlin, uzaktan çalışma ve pandemi gibi ikiz tehditlere rağmen şehirlerin neden hayatta kalacağını ve gelişeceğini açıklayan ilgi çekici bir kitap yazdı. Bu kitap, şehirlerin temelde daha fazla insan olmamızı sağlayan işbirliği motorları olduğunu canlı bir şekilde açıklıyor. Tarih ve verilerin ilgi çekici bir kombinasyonunu kullanan yazarlar, hayatın Zoom bekleme odalarından ziyade kent sokaklarında ve kafelerinde daha iyi yaşandığını hatırlatıyor. Bu kitap, şehirleri önemseyen herkes için önemli bir okuma."

Professor Edward Glaeser, Department Chair, Harvard University


"Küresel ısınma çağında şehirlerin kritik rolüne ilişkin ilgi çekici, bütüncül ve dengeli bir anlatı - somut verilere dayalı içgörülerle dolu. Baştan sona harika bir okuma. Gelecek için olumlu fikirlerle dolu ve geçmişten alınan hayati derslerle temellendirilmiş. Yazarlar, birbirinden farklı pek çok konuyu tek bir bütün halinde bir araya getirerek tarih, planlama, altyapı, salgın hastalıklar, şehircilik, yoksunluk, sanayileşme, doğurganlık, savaşlar, yönetim ve daha pek çok konuyu kentin lehine canlandırıyor."

Lord Norman Foster


"geçmişimizi tanımlayan ve geleceğimizi şekillendirecek olan güçlerin şaşırtıcı derecede taze ve zorlayıcı bir şekilde okunabilir bir açıklamasını sunuyor. Hepimizin hayatı için gerekli ve keyifli bir rehber."

Saskia Sassen, Professor, Columbia University and author of The Global City


"Kentlerin tarihine ve karşı karşıya olduğu modern zorluklara dair kapsamlı bir araştırma, sizi kentlerin birlikte daha mutlu ve sürdürülebilir bir geleceğin anahtarı olduğuna ikna edecek."

Minouche Shafik, President and Vice-Chancellor, London School of Economics and Political Science

atlas_logo_edited.png

Bizi sosyal medyada takip edin.

  • Twitter
  • LinkedIn
  • YouTube
  • Instagram

Copyright 2022 [Zoa Web Design] 

atlas

(ﺍﻃﻠﺲ) i. (Ar. aṭles) İpekten sık dokunmuş, yüzü parlak, daima düz renkli, üstünde motif bulunmayan, sertçe, tüysüz, makbul bir kumaş çeşidi: Atlas-ı zer-beft giysem bir siyeh çuldur bana (Zâtî). Sırtında görüp gayrilerin atlas u dîbâ / Gam çekme kim sırtımda benim köhne abâ var (Rûhî-i Bağdâdî’den). Yârin giydiği atlasın hası / Silindi gönlünün kalmadı pası (Karacaoğlan).

bottom of page